Karate Benešov

zahájilo svou činnost v roce 1984, tedy v době, kdy zde karate jako takové bylo známé pouze úzkému okruhu lidí. Zvláště škola GOJU RYU (v překladu: škola tvrdého a měkkého stylu) , která patří mezi vnitřní školy karate a řadí se mezi nejrozšířenější na světě. Tento styl nebyl v Čechách příliš rozšířen (převládal zde měkčí styl školy Shotokan).

Začátky

nebyli lehké, hlavně se získáním podpory okolí a zajištění vhodných prostor ke cvičení pro tento „neznámý a agresivní“ sport. Během své činnosti klub několikrát změnil svůj status a od roku 2014 se oficiálně začlenil do Sportovního klubu Policie České republiky (SKP) a stal se rovněž členem České asociace Budo Karate (CABK).

Tréninky a výcvik

se zde striktně provádí v tradičním duchu a v nezměněné formě jsou tyto znalosti a dovednosti po desítky let předávány našim studentům. Právě proto si dovolujeme tvrdit, že cvičíme ortodoxní Goju-ryu. Vzhledem k tomu není prioritou klubu soutěžní činnost. Našim cílem je učit žáky disciplíně, sebeovládání a využívat karate k obraně své i ostatních v podmínkách reálného boje, jenž je od toho soutěžního diametrálně odlišný – tím však není účast na soutěžích vyloučena! Rovněž nelze očekávat, že v prvních několika letech tréninku, získá některý ze stupňů technické vyspělosti (barevný pás). To co u nás získáte bude velmi dobrá fyzická kondice a precizní znalost základních technik karate. Necvičíme přeci pro to, abychom mohli nosit kus barevné látky kolem pasu, ale proto, abychom dokázali použít techniky karate v jakékoliv situaci. Výjezdní soustřední, kde probíhá intenzivní výcvik, se snažíme našim žákům zpestřit výukou dovedností přežití v přírodě a základů první „předlékařské“ pomoci. To vše v terénu a formou bojových her.

Náš oddíl nepatří mezi komerční

Naši instruktoři předávají své znalosti v souladu s heslem: Karate nás neživí – karate nás baví. Bohužel však v dnešní době není nic zadarmo a finanční podporování těchto nesoutěžních volnočasových aktivit není pro případné sponzory atraktivní. Proto musíme i u nás nějaké školné vybírat. Tyto prostředky ovšem slouží jen k úhradě provozních nákladů jako jsou např. registrační poplatky klubu, nájem za tělocvičny a další nutné výdaje. Na druhou stranu náklady jednotlivců na potřeby ke cvičení jsou nízké – cvičíme naboso, za začátku stačí tepláky a triko s dlouhým rukávem a po čase karate gi (kimono).

Důkazem, že výše uvedené nejsou prázdná slova, je mnoho našich studentů, kteří si otvírají svá vlastní dojo nebo se vydali sportovní cestou a sklízí úspěchy ve sportovních klubech.

V roce 2015 byla navázana spolupráce s oddíly Gojukan PrahaGenryúkan SemiceShindokan Jindřichův Hracec a panem Vlastislavem Mikou (9. dan – shihan), který je předsedou a hlavním trenérem International Karate-do Goju-kai Association (I.K.G.A.) pro Českou republiku a Rakousko.